Pozývame Vás aspoň čiastočne sa virtuálne dotknúť doby Alžbety Bátoriovej u nás v Parku miniatúr v Podolí!
Alžbeta Bátoriová sa neslávne zapísala do dejín tým, že údajne skántrila počas svojho života vyše 600 mladých žien a dievčat, pretože sa vraj kúpala v ich krvi. Časť svojich zločinov páchala aj v neďalekých Čachticiach. O živote tejto šľachtičnej panuje množstvo legiend a povestí, historici sa sporia o tom, či bola masovým vrahom alebo obeťou majetkových intríg stredoveku. Keďže náš Park miniatúr je zameraný na hrady, legendy, povesti, ako aj na feudálne osobnosti s nimi späté, nemohli sme Alžbetu Bátoriovú vynechať. U nás je jej venovaných niekoľko objektov a expozícií. A keďže Alžbeta Bátoriová zomrela po svojom väznení na Čachtickom hrade 21. augusta 1614, teda pred 404 rokmi, mesiac august sa niesol u nás v jej mene. Čo Vám ju u nás pripomína?
Pri vstupe do Parku máme umiestnené panely venované stručnému prehľadu života 4 feudálnych osobností, bezprostredne spätých s feudálnou minulosťou nášho okolia. Samozrejme dominantnou je Alžbeta Bátoriová, pani z Čachtíc, potom je to beckovský vojvoda Stibor, trenčiansky Matúš Čák a na Tematíne narodený Mikuláš Berčéni.
Vedeli ste, že Alžbeta Bátoriová so svojim manželom Františkom Nádaždym vlastnila rozsiahle majetky a až 17 hradov ležiacich dnes až v 5 európskych krajinách? Na Slovensku, v Maďarsku, Rakúsku, Chorvátsku a Rumunsku. Niekoľko rokov sme brázdili tieto krajiny, hľadali a navštevovali tieto lokality a skúmali ich históriu. Na tieto miesta Vás zavedieme na 11 paneloch našej vonkajšej výstavy.
Isto ste už navštívili zrúcaniny Čachtického hradu. Chcete vedieť ako vyzeral v čase svojej najväčšej slávy, keď po ňom chodila Alžbeta Bátoriová? Ukáže Vám to náš model dobovej rekonštrukcie hradu. Je na ňom vidieť aj miesto, kde podľa jednej z legiend mohla byť zamurovaná krvavá Čachtická pani.
Isto ste počuli, že ženy mučila v Železnej panne. Málokto vie, že sa jednalo o drevený nástroj, ktorý mal vo vnútri umiestnené železné hroty. Chcete si vyskúšať, ako sa cítili jej obete? Tak si to príďte zažiť na vlastnej koži! Vstúpte do repliky tejto panny v našom Parku, samozrejme železné hroty v nej nie sú!
Najznámejším slovenským spisovateľom historických románov bol Jožo Nižnánsky. Svojim románom Čachtická pani priblížil príbeh Alžbety Bátoriovej miliónom nielen Slovákov. Skoro nikto však nevie, že tento velikán sa narodil v malom strážnom železničnom domčeku stanice Brestovany. Ako tento domček kedysi vyzeral ukazuje model nového prírastku v našej expozícii rodné domy významných slovenských osobností.
Jožo Nižnánsky napísal viacero historických románov. Čachtickej panej je venovaná plastika už spomínanej Železnej panny, ako aj lavica s plastikou vyčíňania Alžbety Bátoriovej a jej pomocníka Ficka. Na nej si možno prezrieť aj krásny Bátoriovský erb s drakom. Ďalším rezbárskym dielom venovaným tvorbe autora je lavica s plastikou z románu Spišské tajomstvo, kedy obyvatelia Starej Ľubovne nájdu raz ráno na námestí pohodenú truhlu s desivým odkazom a v noci ich chodia strašiť ľudské vlky!
Pozývame Vás aspoň čiastočne sa virtuálne dotknúť doby Alžbety Bátoriovej u nás v Parku miniatúr v Podolí! Na pamiatku si môžete zakúpiť aj pohľadnice, magnetky Alžbety Bátoriovej a Čachtického hradu, ako aj jeho malý keramický model historickej podoby a papierovú vystrihovačku Čachtického hradu, turistickú vizitku Čachtický hrad a Alžbeta Bátoriová.
Ako sa hovorí, je lepšie raz vidieť, ako tisíckrát počuť! U nás ste vítaní do 2. novembra.
https://www.parkminiatur.sk/novinky/164-za-alzbetou-batoriovou-v-parku-miniatur#sigProId4cf39a9b1a