Leto, čas vytúžených prázdnin a dovoleniek. Ak chcete zažiť niečo nezabudnuteľné, nemusíte jazdiť stovky kilometrov do zahraničia, ktoré v tejto dobe nie je práve najbezpečnejšie. O tom, že sa oplatí túlať po rodnom Slovensku, vás chce presvedčiť aj kapitán futbalového klubu AS Trenčín obranca Peter Kleščík (28). Rodák z Čadce si zamiloval Trenčiansky región. Tu sú jeho tipy na skvelé výlety.
„Moje najobľúbenejšie miesto je na dohľad zo štadiónu, a to Trenčiansky hrad. Všetkým odporúčam nádherný výhľad z Matúšovej veže na mesto a široké okolie,“ hovorí o svojej srdcovke úspešný futbalista a pokračuje: „Potom sa môžete schladiť na novotvorenom letnom kúpalisku, ktoré je skvelé najmä pre rodiny s deťmi. Je tam niekoľko bazénov a tobogany. Ideálne spestrenie dňa v Trenčíne.“
Peter sa ukázal ako znalec histórie a návštevník hradov a zámkov, na ktoré je Trenčiansky kraj naozaj bohatý. „Za pozretie určite stojí hrad Beckov, ako aj neďaleký Čachtický hrad spojený s príbehom krvilačnej grófky Báthoryčky. Nevynechajte Bojnický zámok, kde si prídu na svoje rodiny. Hneď vedľa je zoologická záhrada, takže ideálny cieľ na celodenný výlet,“ upozorňuje futbalový kapitán. „Odporúčam aj kúpanie na Zelenej žabe v Trenčianskych Tepliciach a potom príjemnú prechádzku v kúpeľnom parku,“ dodal úspešný športovec.
Ako priznal, potulky po Slovensku mal rád už ako malý chlapec, aj keď na prvom mieste bol šport. „Výlety s rodičmi bola pre mňa vzácnosť, vtedy nebolo toľko možností na cestovanie, ako dnes. Keď mi to čas dovolí, s rodinkou radi chodíme na turistiku,“ uzatvára kapitán
Futbalista Peter Kleščík je ženatý s bývalou hádzanárkou Zuzanou (28) je bývalá hádzanárka. Majú spolu dve deti Marka (2), a Lilianu (5). Vo futbalovom klube AS Trenčín hrá s číslom 37 v obrane. Do mesta pod hradom Matúša Čáka prišiel ešte v dorasteneckom veku, prvoligovým hráčom sa stal vo svojich osemnástich rokoch. Klub považuje Petra za jeden zo symbolov súčasnej úspešnej éry trenčianskeho futbalu.
Trenčiansky hrad: Niekdajšie sídlo Matúša Čáka na hradnej skale nad mestom je prístupné denne od 9. do 18. hod. Vstupné pre dospelých je 6 eur, dôchodcovia zaplatia 4,5 eura, deti a študenti 3,50 eura, najmenší od 3 do 6 rokov majú vstup za 1,5 eura a ZŤP za 1 euro.
Letné kúpalisko na trenčianskom Ostrove: Otvorené v júli od pondelka do piatku od 9. do 19. hod., cez víkend o hodinu dlhšie, v auguste a septembri od pondelka do piatku od 10. do 18. hod., cez víkend o hodinu dlhšie. Celodenné vstupné pre dospelých je 4 euro, deti od 5 do 15 rokov zaplatia 2 eurá, študenti a dôchodcovia majú vstup za 3 eurá, ZŤP za 2 eurá a deti do 5 rokov zadarmo. Trenčania po predložení preukazu totožnosti majú zľavy.
Niekdajší strážny hrad Beckov je otvorený v pondelok až štvrtok a v nedeľu od 9. do 17.30 hod., v piatok a sobotu od 9. do 21. hod. Vstupné, keď nie sprievodný program je pre dospelých od 18 rokov za 3,50 eura, dôchodcovia, ZŤP a študenti od 15 do 26 rokov zaplatia 2,50 eura, deti od 6 do 15 rokov majú vstup za 1,70 eur, deti do 6 rokov a ZŤP deti od 6 do 15 rokov neplatia.
Hrad Beckov neďaleko Nového Mesta nad Váhom je v letnej sezóne miestom mnohých zaujímavých podujatí.
Čachtický hrad neďaleko Nového Mesta nad Váhom patrí k najnavštevovanejším na strednom Považí.
Čachtický hrad spojený s príbehom krvilačnej Alžbety Báthoryčky. V pondelok je otvorený od 12. do 18. hod., v ďalšie dni od 10. do 18. hod. Vstupné pre dospelých je 2,5 eura, dôchodcovia, ZŤP a študenti 1,50 eura, deti od 6 do 15 rokov zaplatia 1 euro, najmenší návštevníci majú vstup zadarmo.
V Jablonke-Švančarovej doline objavíte rozprávkový domček akoby vystrihnutý z filmu o Flinstonovcoch. Dostanete sa tam zo Starej Turej smerom na Myjavu. K rozprávkovému domu vás nasmeruje tabuľa pri ceste zo Starej Turej do Myjavy.
Rozprávkový domček vybudoval amatérsky staviteľ Viliam Wachsmuth z Trnavy a veľmi rád vám ukáže nezvyčajný interiér s bizarnými členitými objektmi, ktoré vymodeloval polievkovou lyžicou. Na návštevu môžete prísť denne okrem pondelka a utorka od 10. do 18. hod. Vstupné pre dospelých je 3,5 eura, za deti zaplatíte 3 eurá.
Štefánikova mohyla na vrchu Bradlo neďaleko Brezovej pod Bradlom. Miesto posledného odpočinku zakladateľa Československa generála Milana Rastislava Štefánika (1880-1919) je vyhľadávaným cieľom domácich i zahraničných turistov. Autorom mohyly je architekt Dušan Jurkovič. Zaradená je do zoznamu Európskeho dedičstva.
Okolie kopaničiarskej metropoly Myjava je doslova rajom pre cykloturistov. Nevynechajte výlet k trojlístku rozhľadní v Turej lúke, na Poľane a turistickej rozhľadni Drahy o 16 kilometrov ďalej na moravskej strane.
Rekreačné stredisko Zelená Voda pri Novom Meste nad Váhom. Vstup na pláž od 9. do 17. hod. je za 1 euro pre dospelých, deti do 12 rokov neplatia.Ubytovanie v kempingu je za 4 euro na osobu a noc. Za dieťa do 12 rokov zaplatíte 2 eurá, deti do 3 rokov zadarmo. Za stan na jednu noc zaplatíte 1 euro, za auto 2 eurá.
Na Zelenej Vode pri Novom Meste nad Váhom je naozaj úžasne. Úsmevy krásnych dievčat z neďalekej Moravy hovoria za všetko.
Pri svojich potulkách po Slovensku nevynechajte Park miniatúr v Podolí neďaleko Čachtíc a Nového Mesta nad Váhom. Uvidíte tam 69 modelov historických pamiatok. Uprostred zmenšenín hradov a kaštieľov sa budete cítiť ako v rozprávke o Guliverovi v ríši Liliputánov. Unikátny park je otvorený denne okrem pondelka od 9. do 19. hod. Vstup pre dospelých je za 4 eurá, deti, mládež, dôchodcovia a ZŤP zaplatia 3 eurá, rodinné vstupné je za 12 eur.
Rozhľadňa na Poľane neďaleko Myjavy patrí k cieľom cykloturistov, ale dostanete sa k nej aj autom. Pohľad z výšky na krajinu Myjavskej pahorkatiny na úpätí Bielych Karpát je naozaj očarujúci.
Kúpalisko Zelená žaba patrí k symbolom kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice. V nedeľu až štvrtok je otvorené od 9. do 19. hod., v sobotu a nedeľu do 20. hod. Celodenné vstupné je 9,50 eur, seniori, študenti a deti 6,50 eur.
Kúpalisko Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach ponúka skvelý letný relax.
Bojnický zámok do súčasnej podoby nechal prestavať jeho posledný majiteľ gróf Ján František Pálffy (1829 - 1908). Premena hradu na rozprávkový zámok trvala od roku 1889 až do roku 1910. Vzorom boli francúzske gotické zámky v údolí rieky Loire. V roku 1912 dokončili sarkofág v Pálffyho hrobke, kde uložili cínovú rakvu s grófovým telom.
Renomovaný americký magazín National Geographic zaradil Bojnický zámok do TOP 10 hradov a zámkov v Európe. Otvorený je denne okrem pondelka od 9. do 17. hod. Vstupné pre dospelých je 8 eur, dôchodcovia nad 65 rokov zaplatia 7 eur, študenti 5 eur a deti od 6 do 15 rokov majú vstup za 3,50 eur a najmenší od 3 rokov za 1 euro. Za fotoaparát si priplatíte 2 eurá a za videokameru 5 eur.
Obľúbenú zoologickú záhradu v Bojniciach nájdete hneď pri zámku. Medzi najväčších zvieracích miláčikov patria bezpochyby slonice Maja a Gula. Hrubokožce totiž nikde inde na Slovensku nemajú. Zoo je otvorené denne od 8. do 19. hod. Vstupné pre dospelých 5 eur, dôchodcovia a študenti zaplatia 2,50 eura, ZŤP a deti od 4 do 15 rokov 2 eurá a deti do 4 rokov majú vstup zadarmo.
Pieskovcové gule akoby z inej planéty nájdete v bývalom pieskovom lome v Brusne neďaleko Handlovej. Vytvorila ich príroda pred tisíckami rokov a sú považované za svetový geologický unikát.
Videli ste už miesto, kde sa rodí rieka? V prievidzskom regióne neďaleko obce Kľačno objavíte prameň národnej rieky Nitry. Jeho oficiálne označenie je ukryté v tieni stromov pri zákrute cesty v smere do Žiliny. Nechýba možnosť príjemného posedenia pod prístreškom so stolom, kde si oddýchnete a občerstvíte sa z vlastných zásob.Nitra vyviera pod vrcholom Reváňa na južnej strane svahov Lúčanskej Malej Fatry. Dlhá je 243 kilometrov, výškový rozdiel medzi prameňom a ústím do Váhu je 918 metrov.
Vršatské bradlá - prírodná rezervácia v severovýchodnej časti Bielych Karpát severne od Ilavy nad obcou Vršatské Podhradie. Na svoje si prídu peší turisti i cyklisti.
Manínska tiesňava - najužší skalný kaňon v strednej Európe objavíte iba 6 kilometrov od Považskej Bystrice. Túru medzi vápencovými bralami Veľkého a Malého Manína môžete začať od autokempingu v Považskej Teplej. Skalné steny obklopujúce úzku roklinu s vozovkou a Manínskym potokom miestami dosahujú výšku až 400 metrov. Očaria vás svojou divokou krásou vzbudzujúcou rešpekt.
FOTO: Martin Kukučka